INFORMACJE O OBCHODACH

JUBILEUSZU 1050. ROCZNICY CHRZTU POLSKI

Przed nami wielkie uroczystości 1050. rocznicy Chrztu Polski, które przeżyjemy od 14 do 16 kwietnia 2016 r. Pierwszego dnia uroczystości odbędą się w Gnieźnie. Tego dnia, w czwartek 14 kwietnia przybędzie do poznańskiej Fary kopia obrazu Matki Bożej Częstochowskiej, nawiedzająca polskie parafie.

Obraz Nawiedzenia dotrze do Fary w czwartek ok. godz. 20.00. Na godz. 21.00 zaplanowany jest Apel Jasnogórski i po nim rozpocznie się czuwanie modlitewne w intencji naszej Ojczyzny, które zakończy się w piątek 15 kwietnia br. o godz. 15.30, kiedy wyruszymy z wizerunkiem Matki Bożej w procesji do Katedry. W Bazylice Kolegiackiej (Fara) zaplanowane są uroczyste Msze św. o północy z czwartku na piątek (przewodniczy Ks. Abp Marek Jędraszewski), o godz. 6.00 ze Wspólnotą Drogi Neokatechumenalnej (przewodniczy Ks. Bp Zbigniew Kiernikowski), o godz. 8.00 (przewodniczy Ks. Bp Henryk Tomasik) i godz. 12.30 dla osób starszych i chorych (przewodniczy Ks. Bp Stanisław Napierała). Kapłanów zapraszamy do koncelebry (zabieramy albę i białą stułę). W piątek o godz. 5.00 Jutrznia, o godz. 7.00 Godzinki o Niepokalanym Poczęciu Najświętszej Maryi Panny, o godz. 14.00 Nowenna do Matki Bożej Nieustającej Pomocy, o godz. 15.00 Koronka do Miłosierdzia Bożego i pożegnanie Maryi w Jej Jasnogórskim Wizerunku. Następnie wyruszy procesja z udziałem Orkiestry Wojska Polskiego i przejdzie ulicami: Świętosławską, Stary Rynek, Wielką, Chwaliszewo i dalej do Katedry.

Po dojściu procesji maryjnej na Ostrów Tumski, gromadzimy się na placu katedralnym i uczestniczymy we Mszy św. celebrowanej o godz. 17.00 przez Legata Papieskiego kardynała Pietro Parolina. Przed Katedrą zamontowane będą telebimy. Po Eucharystii czuwanie przed wizerunkiem Matki Bożej do Apelu Jasnogórskiego o godz. 21.00. Następnie pożegnamy Matkę Bożą i przewieziemy Jej Wizerunek do Klasztoru Sióstr Karmelitanek Bosych w Poznaniu na ul. Św. Wojciecha.

W sobotę, 16 kwietnia br. zapraszamy na Inea Stadion w Poznaniu przy ul. Bułgarskiej. W uroczystościach na stadionie, mogą uczestniczyć tylko osoby, które posiadają stosowne karty wstępu. Posiadając przy sobie bilet wstępu na stadion można bezpłatnie korzystać z komunikacji miejskiej.

Uroczystości na stadionie obejmują trzy części: Jubileuszowe świętowanie, Mszę św. i koncertową wersję musicalu Jesus Christ Superstar.

Jubileuszowe świętowanie rozpoczniemy uroczyście o godz. 10.50. Wcześniej od godz. 10.00 modlitwa i pieśni uwielbienia. Celebracja z proklamowaniem słowa Bożego, nauczaniem, świadectwami i śpiewem uwielbienia poprowadzi nas przez kerygmat i tajemnicę wspólnoty Kościoła do świętowania imienia chrześcijańskiego. Całość zakończy odnowienie przyrzeczeń chrzcielnych i pokropienie zebranych wodą święconą.

Po celebracji odnowy przymierza chrzcielnego będzie przerwa na posiłek zagwarantowany w ramach biletu wstępu. Będzie także możliwość nabycia dodatkowych posiłków i napojów.

O godz. 14.00 rozpocznie się centralna część uroczystości – Msza św. pod przewodnictwem Legata Papieskiego kardynała Pietro Parolina. Podczas Eucharystii dwie dorosłe osoby przyjmą sakramenty inicjacji chrześcijańskiej: chrzest św., bierzmowanie i przystąpią do I Komunii św. Na zakończenie Mszy św. Legat Papieski wręczy krzyże misyjne do posługi ewangelizacji osobom świeckim zaangażowanym w posługę w szkołach nowej ewangelizacji.

Ostatnią częścią jubileuszowego świętowania na stadionie będzie koncertowe przedstawienie musicalu Jesus Christ Superstar. Spektakl przygotowany przez Teatr Muzyczny w Poznaniu rozpocznie się o godz. 19.00.

Centralne obchody Jubileuszu 1050. rocznicy Chrztu Polski dopełni Msza św. z Katedry poznańskiej w niedzielę 17 kwietnia br. o godz. 13.00 transmitowana przez TV Polonia. Eucharystii przewodniczyć będzie Ks. Abp Stanisław Gądecki.

Serdecznie zapraszamy kapłanów, osoby życia konsekrowanego i wiernych świeckich do udziału w uroczystościach.

Udekorujmy okna naszych domów, podobnie, jak na Boże Ciało flagami narodowymi, maryjnymi i papieskimi.