Podczas gdy trwają wakacje, konserwatorzy starają się przywracać blask naszej parafialnej świątyni. W ubiegłym tygodniu (12 sierpnia) położono tynki w głównej kruchcie kościoła (pod wieżą), następnie je wyszpachlowano i wygładzono (19.08). Czekamy na malowanie ostatniej części kościoła jeszcze w tym miesiącu.

W pracowni w Puszczykowie trwają intensywne prace nad restauracją naszej ambony, która już w najbliższych tygodniach zawiśnie w kościele. Na zdjęciach można zobaczyć katastrofalny wręcz stan niektórych partii ambony przed i w trakcie jej renowacji. Biały kolor kosza ambonowego to warstwa podkładowa. Po zakończeniu prac ambona będzie miała kolor szarego kamienia z licznymi złoceniami i srebrzeniami.

W ostatni piątek (23.08) po kilkumiesięcznej przerwie powrócił do kościoła ołtarz dedykowany jego patronowi, świętemu biskupowi Marcinowi. Rozebrany podczas malowania kościoła ołtarz składowany był w pomieszczeniach gospodarczych, gdzie został poddany „odrobaczeniu” (tzw. kołatek zjadał drewno, a którego zbudowana jest konstrukcja ołtarza). Parafia nie może sobie na razie pozwolić na renowację tego ołtarza ze względów finansowych, dlatego też podjęto decyzję, by zmontować na powrót ołtarz w kościele. Wydaje się, że świątynia jest najlepszym miejscem, w którym ołtarz może oczekiwać na powrót do świetności.

W najbliższych dniach zamontowany zostanie także drugi z ołtarzy bocznych, w którym cześć odbiera obraz Matki Bożej Częstochowskiej. Oba ołtarze wracają na miejsca, w których stały przez z górą dwa wieki – w prezbiterium kościoła.