Jak już sygnalizowałem, uroczystość pierwszego pełnego uczestnictwa w Eucharystii przeniesiona zostanie na III klasę szkoły podstawowej. Dzieje się tak w związku ze zmianą podstawy programowej i programów nauczania religii po zapowiedziach posłania 6-latów do szkół. Stąd w roku 2013 nie będzie w naszej parafii I Komunii świętej.

Poniżej publikujemy komunikat Kurii Mertopolitalnej w Poznaniu:

 

Poznań, dnia 12 stycznia 2012 roku

Komunikat
w sprawie Pierwszej  Komunii Świętej w Archidiecezji Poznańskiej

W nawiązaniu do tematu Pierwszej Komunii Świętej w 2013 roku, podjętego na Konferencji Dziekanów dnia 5 grudnia oraz do komunikatu Kurii Metropolitalnej z dnia 6 czerwca 2011 roku (N.3012/2011) w sprawie wprowadzenia nowych podręczników do nauki religii w przedszkolach i szkołach, uprzejmie wyjaśniamy i informujemy, że dzieci które rozpoczęły naukę 1 września 2011 roku w klasie pierwszej, realizują program nauczania, który przewiduje sakrament I Komunii Świętej w klasie trzeciej.
Konsekwencją powyższej decyzji jest fakt, że w roku 2013 w Archidiecezji Poznańskiej nie będzie I Komunii Świętej, a dzieci obecnie z klasy pierwszej szkoły podstawowej przystąpią do tego sakramentu w maju 2014 roku.
Wszelkie zmiany w tej kwestii mogą prowadzić do braku spójności w nauczaniu religii w szkole i katechezie parafialnej.

Biskup Marek Jędraszewski
Wikariusz Generalny