LYS_0694bW sobotę, 30 sierpnia 2014, obchodziliśmy 378. rocznicę poświęcenia kościoła, które miało miejsce późnym latem 1636 roku, a którego pamiątkę obchodzono w ciągu wieków na początku września, następnie w uroczystość świętego Bartłomieja, a od kilkudziesięciu już lat w wigilię ostatniej niedzieli sierpnia. Przepisy liturgiczne dopuszczają bowiem przeniesienie tej uroczystości na najbliższą niedzielę. W kościołach w których data poświęcenia jest nieznana obchodzi się pamiątkę konsekracji w ostatnią niedzielę października.

Przypomnijmy, że zwyczaj obchodzenia uroczystości rocznicy poświęcenia kościoła zalicza się do najdawniejszych w historii kultu katolickiego. Kościół antyczny miał niewiele świąt, silnie akcentując niedzielę. Świętowano więc jedynie uroczystości ku czci męczenników, rocznice wyboru i święceń biskupich, a także  rocznicę dedykacji kościoła. Mówiono wówczas o dies natalis – dniu narodzin kościoła. Poświadczają to najstarsze źródła, jak pamiętniki Egerii, pątniczki do Ziemi Świętej w IV wieku, która zaświadcza, że dzień dedykacji bazylik Ukrzyżowania i Zmartwychwstania Pańskiego w Jerozolimie były tam największymi świętami.

Na sobotniej uroczystości zebrali się konarzewscy parafianie, którzy wraz z gośćmi dziękowali Bogu w Trójcy Świętej Jedynemu za nasz wspaniały kościół parafialny i naszą parafialną wspólnotę. Modlitwom naszym przewodniczył ks. dr Mariusz Białkowski.